niedziela, 26 maj 2024
 
Strona główna Kalendarium

Kalendarium rozwoju technik obliczeniowych, elektrotechniki, elektroniki i automatyki


DataDziedzinaOpis
4000-1200pneInformacjaSumerowie zaczynają zapisywać transakcje handlowe na glinianych tabliczkach.
3000pneMatematykaPowstaje pierwsze liczydło w Babilonii.
Ok. 2780pneMatematykaPierwsze użycie cyfry 0. Utworzenie niepozycyjnego dziesiętnego systemu liczb. Początki matematyki jako nauki abstrakcyjnej (Indie).
Ok. 2000pneMatematykaTabele do liczenia (Sumerowie w Babilonie i Chiny)
Ok. 1750pneMatematykaPodręcznik algebry i geometrii. ("Papirus Rhinda" (egipski pisarz Ahmose)
Ok. 500pneMatematykaOpracowanie pozycyjnego dziesiętnego systemu liczenia. (astronom Arya-Bhatta - Indie)
250-230 p.n.e.InformatykaMetodą sita Eratostenesa udaje się ustalić liczby pierwsze. Metoda poszukiwania liczb pierwszych polega na usuwaniu z ciągu liczb naturalnych liczb będących iloczynami liczb naturalnych.
876 n.e.MatematykaPierwsze, zarejestrowane w Indiach, użycie symbolu 0.
1202MatematykaWprowadzenie w Europie cyfr arabskich. (matematyk Leonardo Fibbonacci - Włochy)
1269ElektrycznośćOpis cech pola magnetycznego (dwubiegunowość, siły przyciągające i odpychające) (Pierre de Maricourt - Francja)
1620ElektronikaEdmund Gunter z Anglii wynajduje suwak logarytmiczny, który stanie się protoplastą kalkulatora elektrycznego.
1642-1643MatematykaBlaise Pascal konstruuje arytmometr - mechaniczną maszynę, która potrafi dodawać liczby. Formułuje też prawa podzielności liczb całkowitych wykorzystujące sumowanie cyfr. Opracowywuje metodę wyznaczania współczynników dwumianu dowolnego stopnia (trójkąt Pascala).
1666MatematykaSamuel Morland konstruuje w Anglii mechaniczny kalkulator, który potrafi dodawać i odejmować.
1670MatematykaGottfried Wilhelm Leibniz, niemiecki filozof i matematyk formułuje idee rachunku całkowego i konstruje maszynę liczącą.
1694MatematykaGotffried Leibniz konstruuje pierwszą maszynę liczącą używającą zerojedynkowego zapisu liczb.
1812ElektronikaRobotnik Ned Ludd zachęca innych robotników, by zniszczyli maszyny zastępujące człowieka, gdyż obawia się utraty pracy. Terminu "Luddite" używano później na określenie oponentów technologii.
1820ElektrycznośćBadania pól elektromagnetycznych:Odkrycie sił oddziaływania prądu na igłę magnetyczną. (Hans Christian Oersted - Dania, Johann Salomo Schweigger - Niemcy) Wzajemne ddziaływania dynamiczne przewodów z prądem, zamienność magnesu i cewki, reguły kierunkowe. (André Marie Ampere)
1831.08.27-28ElektrycznośćOdkrycie indukcji magnetycznej. (Michael Faraday)
1833ElektronikaCharles Babbage, matematyk angielski nazywany pionierem informatyki, projektuje pierwszą maszynę analityczną, działającą na zasadzie zbliżonej do zasady działania komputerów cyfrowych, nazwaną "młynem arytmetycznym". Maszyna ta miała wykonywać podstawowe działania matematyczne, zapamiętywać dane wejściowe, pośrednie oraz wyniki obliczeń końcowych. Wprowadzanie i wyprowadzanie danych miało przebiegać na kartach dziurkowanych. Projekt nie został zrealizowany z powodu istniejącego wówczas niskiego poziomu techniki. W 1991 w Science Museum w Londynie wykonano wg oryginalnych planów fragment (arytmometr) Drugiej Maszyny Różnicowej, udowadniając poprawność konstrukcji.
1844ElektronikaSamuel Morse przesyła informację za pomocą telegrafu z Waszyngtonu do Baltimore.
1854MatematykaGeorge Boole publikuje uwagi na temat symboli logicznych, które sto lat później staną się podstawą działania komputerów.
1857ElektronikaSir Charles Wheatstone wprowadza taśmę papierową w rolkach, która może służyć do zapisywania i odczytywania danych.
1858ElektronikaLinia telegraficzna przeprowadzona zostaje przez Ocean Atlantycki.
1876ElektronikaAleksander Graham Bell w wieku dwudziestu siedmiu lat opatentowuje wynalazek telefonu.
1890ElektronikaHerman Hollerith projektuje maszynę analityczną wykorzystującą karty dziurkowane, co pozwala amerykańskim instytucjom zajmującym się spisami ludności zredukować czas obliczania danych z dziesięciu lat do dwu i pół roku.
1893MatematykaOpracowany zostaje pierwszy czterodziałaniowy kalkulator.
1895ElektronikaGuglielmo Marconi transmituje pierwsze sygnały radiowe.
1896ElektronikaHerman Hollerith zakłada firmę Tabulating Machine Company, która, łącząc się następnie z dwiema innymi, będzie znana jako IBM.
1897ElektronikaKarl Braun wynajduje lampę katodową.
1900Elektronikakryształek i pierwsze próby radiowe
1904ElektronikaJohn Ambrose Fleming, fizyk, elektrotechnik i radiotechnik angielski wynajduje diodę lampową.
1906ElektronikaTrioda - pierwszy element sterowany. Data ta jest uważana za początek elektroniki. (inżynier amerykański Lee de Forest)
1911ElektronikaHeike Kamerlingh - Onnes, fizyk holenderski, odkrywa zjawisko nadprzewodnictwa.
1918ElektronikaDwóch wynalazców buduje maszynę liczącą wykorzystującą liczby w postaci zerojedynkowej.
1918ElektronikaOpracowanie zasad odbioru superheterodynowego stanowiącego podstawę konstrukcji odbiorników RTV. (E.H. Armstrong)
1919ElektronikaEccles i Jordan, Amerykańscy fizycy wymyślają przekaźnik
1920-1921ElektronikaCzechosłowacki pisarz - Karel Capek używa słowa "robot".
1924ElektronikaT.J. Watson zmienia nazwę firmy Tabulating Machine Company na IBM.
1927ElektronikaTwarz Herberta Hoovera pokazuje się podczas pierwszej, czarnobiałej transmisji telewizyjnej w USA.
1929ElektronikaPowstają pierwsze kolorowe telewizory.
1937ElektronikaJohn Vincent Attanasoff rozpoczyna prace nad pierwszym elektronicznym komputerem cyfrowym, jednak nie występuje o patent. Prawie dziesięć lat później komputer ENIAC zostanie zbudowany na podstawie jego pionierskich dokonań. George Stibitz tworzy w Laboratoriach Bella pierwszy cyfrowy obwód. Alan Turing tworzy maszynę Turinga z nieskończenie długą taśmą (twór czysto teoretyczny), która realizuje zadania logiczne.
1938ElektronikaWilliam Hewlett i David Packard zakładają firmę Hewlett-Packard w garażu w Palo Alto, w Kaliforni.
1939ElektronikaGeorges Stibitz i Samuel Williams budują Complex Number Computer, który zawiera czterysta przekaźników telefonicznych i jest podłączony do trzech dalekopisów, prekursorów nowoczesnych terminali.
1941ElektronikaKonrad Zuse, anglik, wykonuje Z3, pierwszy w pełni programowalny kalkulator.
1943-46ElektronikaW Moore School of Electrical Engineering w Filadelfi powstaje ENIAC (Electronic Numerical Interpreter And Calculator), pierwszy na świecie komputer, konstruowany przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly'ego na Uniwersytecie Pensylwanii, dla potrzeb obliczeń balistycznych Marynarki Wojennej USA.
1944ElektronikaInżynierowie z Harvardu budują komputer Mark I, ale wkrótce ulega on uszkodzeniu.
1945ElektronikaJ. Presper Eckert i John Mauchly budują komputer EDVAC (Electronic Discrete Variable Automatic Computer).
1946 (14 lutego)ElektronikaUSA po trzech latach pracy na Uniwersytecie Pensylwania J.P. Eckert i J.W. Mauchly uruchamiaja pierwsz maszynę liczacą wykorzystującą lampy elektronowe - była to pierwsza maszyna pierwszej generacji. Jest to słynny ENIAC, Elektroniczny, Numeryczny, Integrator, Analizator i Komputer. zajmujący powierzchnie 15x10m, pobierąjacy energię 174 kW. W jego niezwykle pradożernym wnętrzu kryje się 17468 lamp elektronowych, 1500 przekaźników, 70 000 oporników i 10 000 kondensatorów. Liczby przedstawione były w kodzie dziesiętnym, do 10 cyfr. Szybkość pracy była już znacznie większa od maszyn zerowej generacji - przy częstotliwości zegarowej 100 kHz czas dodawania wynosił 0,2 ms, mnożenie trwało 2,8 ms. ENIAC nie mógł zbyt długo pracować bez przerwy - przeszkoda była bardzo duża moc potrzebna na ogrzanie lamp. Okazało się jednak, że niezawodność tego energochłonnego kolosa była niezła - na tydzień wymieniano 2-3 lampy! W ENIACu nie zastosowano żadnych nowych metod obliczeniowych, działania wykonywane były równolegle, na cyfrach dziesiętnych. Nawiasem mówiac przeszło dwadzieścia lat później odkryto, że ENIAC właściwie nie był pierwsza tego typu maszyna opracowana w USA. Otóż w roku 1942 John Atnasoff opracował maszynę liczacą opartą na lampach - szczegóły jej budowy były znane Mauchly'emu. Nie pozostało to oczywiście bez wpływu na strukturę ENIACa.
1947 23 grudniaElektronikapracownicy Bell Telephone Laboratories, William Bradford Shockley, J. Bardeenem i W.H. Brattainem wynajdują tranzystor, za co otrzymują Nagrodę Nobla w 1956 r. Powstają pierwsze magnetyczne nośniki danych. Są to sporej wielkości bębny magnetyczne.
1948ElektronikaTen rok obfitował w wiele komputerowych nowości. John von Neumann proponuje architekturę komputerów stosowana praktycznie do dnia dzisiejszego. Polega ona na umieszczeniu programu i danych w jednej pamięci jako identycznie reprezentowanych struktur. Na rynek komputerowy wchodzi IBM z maszyną SSEC(12 500 lamp), a nieco póżniej Model 604 (1 400 lamp). Richard Hamming opracowywuje sposób wykrywania błędów w programach.
1949ElektronikaShort Order Code, wymyślony przez Johna Mauchly, jest pierwszym językiem programowania wysokiego poziomu.
1951ElektronikaJohn Mauchly i John Eckert budują UNIVAC I, pierwszy komercyjny komputer, zainstalowany w amerykańskiej instytucji zajmującej się spisami ludności. Grace Murray Hopper wynajduje translator AO, zamieniający kod programu w kod binarny (ASM -> OBJ). (5 600 lamp), pierwszy komputer produkowany seryjnie. W marcu powstaje komputer Univac I, który wykorzystywany jest do obliczeń podczas spisiu ludności.
1952ElektronikaWbrew panującym opiniom UNIVAC I przewiduje w wyborach prezydenckich przygniatające zwycięstwo prezydenta Dwighta Eisenhowera nad Adlaiem Stevensonem.
1952ElektronikaTranzystor unipolarny.()
1953ElektronikaIBM produkuje komputer o nazwie 650, pierwszy wytwarzany masowo. Do czasu wycofania z rynku w 1969 roku sprzedano 1,5 tysiąca sztuk. W 1953 r Powstaje pamięć oparta na rdzeniach ferrytowych, IBM opracował pierwszy komputer "dla ludzi" - IBM 701. To nie oznaczało, że tak jak to jest teraz, można było samemu siąść i uruchomić go. Była to (były) maszyny zajmujące kilka pokoi, z własnym źródłem zasilania, klimatyzacją. Do tych pokoi wchodzili jedynie wtajemniczeni ubrani w białe kitle, czapeczki i specjalne buty, a "zwykły" użytkownik pokornie stał pod drzwiami. Czasami po kilka dni. Programowanie takich mastodontów polegało na: napisaniu programu najpierw na zwykłej kartce a potem na specjalnie kratkowanym formularzu; oddaniu go pani maszynistce, która przepisywała go na specjalne karty perforowane lub na taśmę perforowaną (karty perforowane wynaleziono już w 1890 roku przy okazji spisu powszechnego w USA); plik takich kart perforowanych mógł liczyć sobie nawet ponad tysiąc sztuk; można sobie wyobrazić rozpacz operatora po upuszczeniu go na podłogę; operator maszyny wkładał kartki do maszyny, ta obrabiała program i biedny użytkownik mógł (np. po dwu dniach) dowiedzieć się, że opuścił przecinek lub pani maszynistka zamiast średnika postawiła dwukropek; użytkownik robił poprawkę, oddawał maszynistce i .... aż do skutku. O sposobie działania komputerów czyli o Systemie Operacyjnym wiedzieli tylko wtajemniczeni i zazdrośnie strzegli tajemnicy. Koszty takiej komputeryzacji były wysokie, nawet gdy wykonywano działania rutynowe, "pompując dane" do gotowych programów np. finansowych. Innym istotnym elementem był fakt, że komputery były zgrupowane w ośrodkach obliczeniowych (po polsku ZETO). Dając do opracowania np. wyniki finansowe - klient był narażony na potencjalną możliwość ujawnienia ich konkurencji. Szybkie dokonanie zmian w programach lub działania (gry) symulacyjne, były wręcz niemożliwe. Kolejki do pracujących całą dobę maszyn były często kilkudniowe a czas niewielu programistów był cenny. Tak więc wówczas - prawie do połowy lat 70 - komputery były nieprzyjazne i denerwujące dla osób spoza kręgu kapłanów i ministrantów sztuki komputerowej. Były jednak coraz szerzej stosowane, pomimo niewygód i ceny (!!), bowiem nie chodziły na urlop, nie piły kawy a przede wszystkim - finanase! - myliły się zdecydowanie rzadziej niż ludzie - zwłaszcza w żmudnych dodawankach ekonomicznych i przy powtarzających się obliczeniach. Raz opracowany i przetestowany program w zasadzie był bezbłędny - o ile nie dokonywano zmian i w sieci był prąd.
1954ElektronikaPowstaje pierwsza drukarka, Uniprinter, opracowana przez Earla Mastersona. Drukuje 600 lini na minutę. Texas Instruments przedstawia tranzystor krzemowy, który jest tańszy w produkcji od germanowego. John Backus z IBM wymyśla język programowania Fortran (formula translator), przeznaczony do obliczeń matematycznych.
1955ElektronikaNarinder Kapany wynajduje włókno optyczne. Linie lotnicze American Arlines instalują utworzoną przez IBM pierwszą dużą sieć baz danych, łączącą 1,2 tysiąca dalekopisów. Bell Telephone Labs produkuje pierwszy komputer oparty na tranzystorach.
1956ElektronikaIBM opracowuje pierwszy twardy dysk, nazywany RAMAC. Programiści IBM tworzą język programowania FORTRAN. MANIAC I jest pierwszym komputerowym programem, który pokonał człowieka w grze w szachy. Powstaje IBM 305.
1958ElektronikaBell Telephone prezentuje pierwsze modemy. Naukowcy z Laboratorium Bella wynajdują laser. J.Kilby opracowuje dla Texas Instruments pierwszy półprzewodnikowy układ scalony. (1960-61 produkcja seryjna).
1958ElektronikaTyrystor
1959ElektronikaKorzystając z liczydeł, chiński profesor Lee Kaichen wykonuje obliczenia szybciej od komputera w Seattle, Nowym Yorku i Taipei. Grace Murray Hopper i Charles Phillips tworzą COBOL. John McCarthy i Marvin Minsky zakładają Laboratorium Sztucznej Inteligencji (Artificial Intelligence Lab) na MIT. Xerox wprowadza na rynek pierwszą komercyjną kopiarkę.
1960ElektronikaPowstaje język programowania Algol 60. W listopadzie firma DEC(Digital Equipment Corporation) przedstawia PDP-1, pierwszy komputer wyposażony w monitor i klawiaturę.
1960OptoelektronikaLaser - laser impulsowy na krysztale rubinu.
1961ElektronikaJohn Kelly w Labratoriach Bella programuje komputer, by "zaśpiewał" piosenkę "Daisy Bell (Bicyccle Bulit for Two)". Texas Instruments produkuje na potrzeby armii pierwszy komputer oparty na układach scalonych z pamięcią półprzewodnikową. Fernando Corbato z Uniwersytetu MIT wykorzystuje podział czasu procesora umożliwiając pracę na nim jednocześnie kilku użytkownikom.
1962Elektronika10 lipca wystrzelony zostaje satelita telekomunikacyjny Telstar, który umożliwia przekazy telewizyjne poprzez Atlantyk. Na Uniwersytecie Stanford and Purdue powstaje specjalizacja - informatyka. Opracowana zostaje pierwsza gra video.
1963ElektronikaDouglas Engelbart opracowuje mysz w Stanford Research Institute. Dwadzieścia lat później Macintosh będzie ją wykorzystywał jako standardowy komponent. Rozpoczęto seryjne wytwarzanie komputera Odra 1003. Powstaje program Eliza, który wykazuje pewne przejawy inteligencji. Potrafi prowadzić proste rozmowy z człowiekiem. Na uniwersytecie Kalifornijskim rozpoczynają się prace nad logiką rozmytą (fuzzy logic), która ma pomóc w stworzeniu komputera myślącego. Zatwierdzony zostaje 7-bitowy kod ASCII.
1964ElektronikaFirma Zenith tworzy pierwszy komercyjny produkt wykorzystujący układ scalony - przyrząd pomagający słyszeć. American Standard Association decyduje, że kod ASCII będzie standardem transferu danych. Gordon Moore sugeruje, że poziom integracji systemów komputerowych (wydajności procesorów) podwaja się corocznie. Dzisiaj stwierdzenie to znane jest jako prawo Moora.
1965ElektronikaDigital Equipment Corporation buduje pierwszy minikomputer, który kosztuje 18 000 dolarów. Zostaje stworzony uproszczony język programowania BASIC, który stanie się standardowym językiem programowania PC.
1966Elektronikaświętowano pierwszą setkę maszyn cyfrowych z wrocławskiej fabryki.
1967ElektronikaTexas Instruments produkuje na potrzeby armii pierwszy komputer oparty na układach scalonych z pamięcią półprzewodnikową. Ole-Johan Dahl i Kristen Nygaard z Norwegian Computing Centre opracowują język Simula, który jest pierwszym obiektowo zorientowanym językiem programowania.
1968InformatykaPo raz pierwszy komputer (HAL 9000) bierze udział w filmie. Jest to 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka. "Śpiewa" piosenkę "Daisy Bell (Bicyccle Bulit for Two)", którą komputer Johna Kelly "zaśpiewał" siedem lat wcześniej. D.Engelbart prezentuje NLS używający jako urządzenie wskazujące mysz. Edsger Dijkstra przekonuje, że instrukcja GOTO może być szkodliwa i nie powinno się jej stosować. 18 lipca Robert Noyce, Andy Grove i Gordon Moore zakładają firmę Intel. Jako standard przyjmuje się zapis daty w postaci sześciu cyfr (YYMMDD - rok - miesiąc - dzień) przy wymianie informacji. Cóż, był to ewidentny błąd, który spowodował po latach powstanie problemu roku 2000. Firma Rand przedstawiła dla ARPA projekt zdecentralizowania sieci informatycznych.
1968ElektronikaUkład scalony unipolarny
1969ElektronikaUstalony zostaje standard RS-232-C umożliwiający wymianę danych pomiędzy komputerami i urządzeniami zewnętrznymi. Departament Obrony USA zleca utworzenie sieci Arpanet, która połączyła uniwersytety UCLA, UC w Santa Barbara, SRI i University of Utah.
1970ElektronikaSRI International opracowuje pierwszego robota ze sztuczną inteligencją do nawigacji. Dennis Ritchie i Kenneth Thomson opracowują system operacyjny Unix w firmie Bell Labs.
1971ElektronikaNiklaus Wirth opracowuje język programowania Pascal. Ted Hoff, S. Mazor i F. Fagin opracowują 4-bitowy, pierwszy mikroprocesor Intel 4004 (108 Khz). Jego cena wynosiła 200 USD. Wykonywał 60 tys. operacji na sekundę. Składał się z 2300 tranzystorów. Ray Tomlinson z firmy Bolt Beranek and and Newman wysyła pierwszy e- mail.
1972ElektronikaDennis Ritchie opracowuje język programowania C w firmie Bell Labs. Powstaje procesor Intel 8008 (200 Khz), pierwszy 8 bitowy układ, zastąpiony niebawem przez Intel 8080. Powstaje dyskietka 5 1/2 cala. Język Smalltalk opracowany zostaje w Xerox PARC?s Learning Research Group. Jego autorem jest Alan Kay. Alain Colmerauer z University of Marseille opracowuje język programowania Prolog. Steve Wozniak buduje "blue box" - generator częstotliwości 2600 hz, który oszukuje miejskie aparaty telefoniczne. Dzięki temu może rozmawiać za darmo z całym światem.
1973ElektronikaNaukowcy z Xerox PARC opracowują eksperymentalny komputer PC. Używa on myszy, sieci Ethernet i GUI. Alan Kay opracowywuje własną wersję domowego komputera PC. Bazuje on na języku Smalltalk, używa ikon i grafiki. Gary Kildall pisze prosty system operacyjny w języku PL/M. Nazywa go CP/M (Control Program/Monitor). Rozpoczynają się prace nad protokołem TCP (Transmission Control Protocol) w laboratorium Stanford University. Prace nadzoruje Vinton Cerf. Scelbi Computer Consulting Company oferuje pierwszy zestaw komputerowy do samodzielnego złożenia, oparty o procesor Intel 8008. Cena zestawu z 1 kB pamięci wynosi 565 USD, dodatkowe 15 KB kosztuje 2760 USD! Powstają procesory w dużej skali integracji. W 1 cm kwadratowym mieści się 10 tys. komponentów (m.in. tranzystorów). Protokół Ethernet i FTP
1974ElektronikaW kwietniu powstaje 8 bitowy procesor 8080 (2 Mhz). Składa się z 6 tys. tranzystorów. W artykule na łamach Radio Electronics ukazuje się opis, w jaki sposób zbudować własny komputer - Mark-8. Charles Simonyi z Xexoc PARC pisze pierwszą aplikację WYSIWYG, która nazywa się Bravo. Protokół TCP
1975ElektronikaIBM przedstawia drukarkę laserową. Powstaje pierwszy PC - Altair 8800. W kwietniu Bill Gates i Paul Allen zakładają firmę Micro-Soft. Potem nazwa została zamieniona na "Microsoft", oraz opracowują BASIC dla ALTAIR 8800 We wrześniu wychodzi pierwszy numer magazynu Byte.
1976ElektronikaIBM opracowuje drukarkę atramentową. (lipiec) - Steve Jobs i Steve Wozniak budują komputer Apple I. Gary Kildall pisze system operacyjny CP/M działający na 8-bitowych komputerach z procesorem Intel 8080. W marcu Intel przedstawia procesor 8085 (5-MHz), w którym znajduje się 6,5 tys. tranzystorów. W kwietniu Steve Jobs i Steve Wozniak zakładają firmę Apple Computer. W lipcu Zilog wypuszcza 8-bitowy procesor Z80 (2,5 MHz).
1977ElektronikaW kwietniu Commodore Business Machines prezentuje komputer PET 2001 z procesorem 6502, 4KB RAM, 14KB ROM, klawiatura, monitorem i magnetofonem. W sierpniu firma Radio Shack, oddział firmy Tandy wypuszcza mikrokomputer TRS-80 z procesorem Z80, 4KB RAM, 4KB ROM, klawiaturą, czarnobiałym monitorem i magnetofonem jako pamięcią zewnętrzną. Język Fortran, standard ASCII, Apple II (kwiecień)
1978ElektronikaPowstaje Wordstar, pierwszy procesor tekstu opracowany na komputery działające pod systemem operacyjnym CP/M, potem także pod DOSem. W czerwcu Intel przedstawia pierwszy 16-bitowy procesor - 8086 (4,77 Mhz). Składał się z 29 tys. tranzystorów, oraz zewnętrznie okrojony do 8 bitót 8088 Apple wypuszcza stacje dysków do Apple II Ron Rivest, Adi Shamir i Leonard Adelman opracowują standard szyfrowania danych RSA z kluczem publicznym. W grudniu firma Atari wypuściła komputery Atari 400 i 800 z procesorem 6502.
1979Elektronika11 maja Don Bricklin i Bob Franston piszą pierwszy arkusz kalkulacyjny VisiCalc, dzięki niemu wzrasta zainteresowanie komputerami. We wrześniu Motorola przedstawia procesor 68000, który składał się z 68 tys. tranzystorów (stąd jego nazwa). Basic dla 8086.
1980ElektronikaAPPLE tworzy APPLE III; Na rynek wchodzi firma ATARI z modelami 400 i 800 ze specjalizowanym ukladem dzwiękowym POKEY oraz nowoczesną 256 kolorową grafiką, dysk twardy Seagate. Powstaje język programowania Ada. Wayne Ratliff pisze dBase II, pierwszą wersję bazy danych na komputery PC. IBM wybiera PC-DOS Microsoftu, jako swój system operacyjny stosowany w komputerach PC. W lutym Sinclair Research przedstawia komputer ZX80, wykorzystujący 8-bitowy procesor NEC 3,25 Mhz i mający 1 Mb RAM oraz 4KB ROM. W czerwcu Seagate Technologies prezentuje dysk Winchester 5,25 cala. Używa on czterech talerzy i ma 5 MB pojemności. Kosztuje 600 USD.
1981ElektronikaJest to rok prawdziwej rewolucji: SIR CLIVE SINCLAIR wypuszcza ZX81 natomiast IBM prezentuje pierwszy komputer z serii IBM PC z systemem MS DOS 1.0; COMMODORE wprowadza model VIC-20; w Wielkiej Brytani powstaje BBC MICRO przewyższający szybkością pracy najnowsze IBM PC. IBM zastosował prosty chwyt - opublikował dokumentację komputera PC. Stworzyło to natychmiast szereg standardów i spowodowało "klonowanie" komputera. System operacyjny napisany został przez Microsoft, dzięki temu Micresoft stał się potęgą softwar'u.
1982ElektronikaAPPLE konstruuje prototyp MACINTOSHA dla którego MICROSOFT tworzy system graficzny; pojawia się SIRIUS 1 - pierwszy poważny konkurent IBM PC oraz DEC RAINBOW; SINCLAIR wypuszcza ZX SPECTRUM który szybko zdobywa sobie ogromną popularność jako komputer domowy, arkysz kalkulacyjny Multiplan, Columbia Data Products produkuje pierwsze "klony" komputerów IBM PC. Niedługo potem Compaq również zaczyna produkować takie komputery. John Warnock opracowuje w firmie Adobe język PostScript. W marcu Intel prezentuje 16-bitowy procesor 80286 (6 Mhz). Zawiera on 134 tys. tranzystorów.
1983ElektronikaAPPLE sprzedaje pierwszy komputer z graficznym interfejsem użytkownika (GUI) APPLE LISA; COMMODORE prezentuje C-64 przeznacony do domowych zastosowań ,głównie do gier ze względu na bardzo dobrą grafikę i dźwięk, arkusz Lotus 1-2-3, edytor MS Word 1.0, (listopad) premiera Windows 1.0. W maju Microsoft przedstawia pierwszą mysz nazwaną "The Microsoft Mouse", kosztuje ona 200 USD.
1984ElektronikaApple wprowadza na rynek komputery Macintosh. Budowane są modemy o prędkości 2400 baudów. Hewlett-Packard reklamuje pierwszą osobistą drukarką laserową LaserJet, a pisarz William Gibson tworzy termin "cyberprzestrzeń". SINCLAIR wypuszcza model QL; ZX SPECTRUM i C-64 przybywa konkurent AMSTRAD CPC-464, drukarka HP LaserJet, karta graficzna EGA, MS/PC-DOS 3.0 Powstaje interface MIDI (Musical Instrument Digital Interface) standard służący do wymiany informacji pomiędzy komputerami i urządzeniami muzycznymi. Sony przedstawia CD-ROM.
1985ElektronikaZostaje założona America Online. Microsoft tworzy system Windows 1.0 dla IBM PC. Bill Gates z Microstoftu i John Sculley z Apple podpisują tajne uzgodnienie, dające Microsoftowi prawo do wykorzystywania elementów graficznego interfejsu użytkownika w swoim oprogramowaniu, potwierdzając jednocześnie, że system Mac OS stanowił inspirację przy tworzeniu systemu Windows. W Stanach Zjednoczonych pojawia się Nintendo. ATARI wypuszcza model 520ST; COMMODORE wychodzi z zastępcą popularnego C-64 - modelem C-128, oraz z niezwykle zaawansowanym graficznie modelem AMIGA 1000 będącym poważnym konkurentem ATARI ST oraz IBM PC; AMSTRAD pokazuje maszyny CPC 664 oraz CPC 6128; MICROSOFT wypuszcza pracujący na PC system MS WINDOWS 1,0(listopad), (marzec) język PostScript, Page Maker 1.0, Apple LaserWritter z PostScriptem, (pażdziernik) procesor 386 DX, Nowel NetWare
1986ElektronikaMicrosoft wchodzi na giełdę. National Science Foundation zgadza się na utworzenie szkieletu Internetu. Pojawia się pierwszy komputer przenośny z ekranem ciekłokrystalicznym; ATARI wypuszcza model 1040ST a APPLE model MAC PLUS w którym po raz pierwszy zastosowano interfejs SCSI, SGML (Standarized Generalized Markup Langue) standardem ISO, IBM PS/2, karta VGA
1987ElektronikaSINCLAIR prezentuje pierwszego palmtopa CAMBRIDGE COMPUTER Z88; APPLE wprowadza modele MAC SE oraz MAC II przeznaczone do celów DTP; pojawia się AMIGA 2000; ATARI wypuszcza MEGA ST i 65XE; pojawia się nowy superkomputer ACORN ARCHIMEDES oparty na procesorze RISC, Poltype - polskie systemy składu na PC/XT (maj), Excel dla Windows (pażdziernik) Windows 2.03 (listopad)
1988ElektronikaTranzystor na bazie poliacetylenu (sztuczne tworzywo). Przewiduje się osiągnięcie 100-krotnego zmniejszenia rozmiarów tranzystora w stosunku do obecnie wykonywanych. (Uniwersytet Cambridge - Wlk. Brytania)
1988ElektronikaMicrosoft prezentuje system Windows 2.03, którego okna przypominają okna Maca. Sześć lat później w sprawie kosztującej około 10 milionów dolarów sąd rozstrzyga na korzyść Microsoftu. Steve Jobs prezentuje NeXT. W Internecie pojawia się samoreplikujący się program-wirus, Internet Worm. Steve Jobs prezentuje superkomputer NeXT; AMSTRAD wychodzi z modelem AMSTRAD 2000 z kartą graficzną PARADISE VGA; pojawia się ATARI ABAQ z 24-bitową grafiką; INTEL zaczyna sprzedaż taniego 80386SX(czerwiec), OS/2 1.1 (pażdziernik), opracowanie złącza EISA.
1989ElektronikaTim Berners Lee tworzy Sieć - World Wide Web. Xerox wytacza sprawę Apple'owi o kradzież projektu graficznego interfejsu dla komputerów Lisa i Macintosh. Po sprzedaży około 60 tysięcy komputerów Lisa Apple zaprzestaje produkcji i pali pozostałe egzemplarze w Utah. W Japonii pojawia się telewizja HDTV. APPLE wprowadza nowe modele: MACINTOSH IIC i SE/30 oparte na procesorze MOTOROLA 68030 oraz laptopa APPLE PORTOABLE ; pojawia się nowy układ 80486 DX(czerwiec); ATARI wprowadza rewelacyjnego palmtopa PORTFOLIO, Corel Draw 1.0 (wrzesień), Auto CAD 9 po polsku (listopad)
1990ElektronikaIBM wypuszcza tanią stacje roboczą RS/6000; COMMODORE prezentuje komputer AMIGA 3000; APPLE wypuszcza na rynek model MAC IIFX; pojawiają się pierwsze karty PCMCIA, Windows 3.0 (maj), karta graficzna XGA Intel wprowadza procesor i486. U.S. Federal Trad Commission rozpoczyna śledztwo w sprawie Microsoftu. Wartość sprzedaż produktów Microsoftu sięga miliarda dolarów. Windows pojawia się w wersji 3.0.
1990ElektronikaMiniaturowy wideo-walkman (SONY - Japonia)
1990KomputerOpracowano cyfrowy procesor optyczny. Prognozy przewidują, że szybkość działania procesorów optycznych może osiągnąć 1000-krotną prędkość procesorów opartych na elektronicznych układach krzemowych. (AT&T Bell Laboratories - USA)
1991KomputerPowstaje przenośny APPLE POWERBOOK; INTEL sprzedaje tani procesor 486SX, Visual Basic (maj).
1992KomputerProcesor 486 DX2 (marzec), Procesor MIPS 4000 (marzec), ATARI wypuszcza doskonałego FALCON'a; COMMODORE w odpowiedzi prezentuje bardzo popularne do dzisiejszego dnia modele AMIGA 1200 oraz AMIGA 4000; APPLE wprowadza wydajne komputery z serii QUADRA; INTEL INTELOWI przybywa konkurencja w postaci firm AMD i CYRIX.
1992InformatykaPowstanie specyfikacji HTML (kwiecień), Windows 3.1, Tim Berners-Lee opracowuje standard HTTP co powoduje narodziny WWW.
1993KomputerWprowadzone zostają komputery PDA typu handheld. Intel wprowadza procesor Pentium. Mark Andreessen i Eric Bina projektują Mosaic, pierwszą graficzną przeglądarkę internetową. Zaprezentowany zostaje komputer Apple Newton. Procesor Alpha (styczeń), Procesor 486 DX4 (luty), polski Windows 3.0 (marzec) procesor PowerPC (kwiecień), Windows NT (maj), MOSAIC - poprzednik Netscape Navigator-a (czerwiec), Windows 3.11 for Workgrups (pażdziernik). Pojawia się długo oczekiwany PENTIUM oraz wersja alfa WINDOWS 95.
1994ElektronikaW Stanach Zjednoczonych dostępny jest już system nawigacji satelitarnej GPS. Intel sprzedaje 2 miliony wadliwych procesorów Pentium. Iomega prezentuje napęd Zip, a Marc Andreessen pomaga założyć firmę Netscape. ustawa o prawach autorskich (luty).
1995ElektronikaDelphi (kwiecień), Netscape Navigator (maj), język Java (czerwiec), Windows 95 (sierpień) procesor Pentium Pro (listopad) Pojawiają się monitory z płaskim ekranem. Microsoft prezentuje system Windows 95. Pixar Animation Studios i Disney prezentują wytworzony przez komputer pełnoekranowy film - "Toy Story". Microsoft wprowadza pakiet Office 95. Następuje standaryzacja technologii DVD. Jeffrey Bezos zakłada firmę Amazon.com, a Netscape wchodzi na giełdę.
1996Elektronikaprocesor HP PA-RISC 8000 (czerwiec), DVD-ROM (lipiec), Windows 95 OEM SR2 (sierpień), Windows NT 4.0 Server i Workstation (wrzesień), procesor Pentium MMX (pażdziernik). Powstają pierwsze naprawdę konkurencyjne dla PENTIUM procesory CYRIX MII oraz AMD K6. Urządzenia zewnętrzne pozwalają surfować w Internecie przy wykorzystaniu telewizora. Debiutuje Palm Pilot.
1997ElektronikaWindows NT 4.0 Workstation po polsku (styczeń), Windows Ce dla palmtopów (luty) Pentium II (maj), AutoCAD 14 (maj), IBM DEEP BLUE wygrywa w szachy z Gari Kasparowem (maj), Delphi 3 (czerwiec). Wychodzi PENTIUM II W Stanach Zjednoczonych dostępne są już pierwsze odtwarzacze DVD.
1998InformatykaPowstaje tania alternatywa PENTIUM II CELERON; pojawiają się konkurencyjne AMD K6-2 oraz AMD K6-III 3DNow! Firma Diamond Multimedia wprowadza pierwszy odtwarzacz MP3. Raport Starra zostaje opublikowany w Internecie w ciągu kilku godzin. Grupa hackerów Hacking for Girls włamuje się do sieci "New York Timesa" i blokuje ją na dziewięć godzin. Apple wprowadza komputery w cukierkowych kolorach - iMac. Coraz powszechniejszy staje się handel w Internecie. Zakupów dokonuje około 30 milionów użytkowników. Clarion i Microsoft prezentują Auto PC. Niebotycznie wzrastają ceny akcji serwisów Yahoo i Infoseek.
1999Informatykakolejny krok w dążeniu do maksymalnej wydajności to INTEL PENTIUM III i AMD ATHLON. Nadchodzą czasy Linuksa. AOL przejmuje Netscape'a. Microsoft zatrudnia 27 320 pracowników i osiąga zysk 14,48 miliarda dolarów. Na skutek awarii handel elektroniczny (E-Trade) zostaje wstrzymany na trzy dni z rzędu
ObecnieWszystkoPatrz i podziwiaj
© mgr inż. Piotr Kotarski, Kalety