niedziela, 26 maj 2024
 
Strona główna Języki programowania

Języki programowania

Na podanych niżej stronach znajdują się opisy pewnych zagadnień związanych z językami i systemami programowania, w tym z Pascalem, Delphi, C++ i inne. Znajdują się tu również przykłady projektów zrealizowanych w tych językach. Dalsze przykłady znajdziesz na stronach Algorytmy oraz Pliki

1Tabela porównawcza różnych języków Tabela porównujące ważniejsze cechy kilku języków programowania (Pascal/Delphi, C++, JavaScript, PHP, Java).
2Okna dialogowe Strona zawiera opis prostych okien dialogowych, będących elementami biblioteki VCL. (przykłady w Delphi)
3Komponenty biblioteki VCL (Delphi v7.0 PE) Strona zawiera opis podstawowych komponentów biblioteki VCL, ich właściwości, metody i przykłady wykorzystania.
4Grafika żółwia Strona zawiera przykład realizacji w Delphi grafiki żółwia. Jest to sposób (znany z LOGO) wykonywania rysunków za pomocą "pisaka" (czyli żółwia) na ekranie. Przykład ten realizowałem ilustrując programowanie obiektowe na lekcjach informatyki w kl. III LO.
5Zasoby Strona zawiera podstawowe informacje dotyczące metod tworzenia, osadzania i wykorzystania zasobów (np. grafik) w aplikacjach Delphi.
© mgr inż. Piotr Kotarski, Kalety